Aktualności

Półkolonie ze Strażą Miejską kontynuacja

Czas letniej kanikuły to odpoczynek od nauki, jednocześnie dużo radości z wycieczek, wyjazdów w ciekawe miejsca. Należy jednak być ostrożnym i nie zapominać o zasadach bezpiecznych zachowań w tym okresie.

Wzorem lat poprzednich strażnicy miejscy prowadzą zajęcia profilaktyczne przeznaczone dla dzieci przebywających na półkoloniach letnich. Celem spotkań jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji i wskazanie jak powinny się zachować w wypadku niebezpiecznych sytuacji mogących wystąpić podczas zabawy nad wodą, w lesie, na podwórku, w trakcie kontaktu z osobą nieznajomą czy obym psem

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” funkcjonariusze z Referatu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej złożyli wizyty dzieciom przebywającym na  półkoloniach letnich w szkole językowej English Kids Club, w jednym o oddziałów miejskich Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Domu Kultury Zachęta.

W trakcie ostatnich czterech tygodni wakacji w spotkaniach ze Strażą Miejską uczestniczyło już około 400 dzieci.

Wakacji ze Strażą Miejską ciąg dalszy

Letni wypoczynek i wakacyjna atmosfera, to z jednej strony wiele radości i zabawy, ale z drugiej strony istnieje szereg zagrożeń, na które szczególnie w tym okresie należy zwracać uwagę.

Podobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy, tym razem we współpracy z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz przedstawicielem Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzą zajęcia profilaktyczne skierowane do dzieci przebywających na półkoloniach.

W ramach akcji ,, Bezpieczne wakacje” strażnicy ds. profilaktyki odwiedzili w tym tygodniu dzieci uczestniczące w półkoloniach letnich w Młodzieżowym  Domu  Kultury, klubie „Kalina ” oraz w English Kids Club. Od początku wakacji w spotkaniach ze Strażą Miejską uczestniczyło blisko 300 dzieci.

Głównym celem spotkań jest przekazanie uczestnikom  podstawowych informacji na temat niebezpieczeństw, które mogą grozić młodszym i starszym w trakcie kontaktu z osobą obcą, czy też zabaw nad wodą, w lesie lub na podwórku. Ćwiczą również z dziećmi i młodzieżą w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy.

Półkolonie ze Strażą Miejską

Wakacje to upragniony dla wszystkich czas zabawy, zasłużonego wypoczynku dzieci i młodzieży.  Warto jednak pamiętać, że nie zwalnia nas on z myślenia i dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

Podobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy, tym razem  we współpracy z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz przedstawicielem Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzą zajęcia profilaktyczne skierowane do dzieci przebywających na półkoloniach.

W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” strażnicy ds. profilaktyki odwiedzili dzieci uczestniczące w półkoloniach letnich w Szkole Podstawowej Nr 8, Szkole Podstawowej Nr 3 oraz  w klubie „Miraż” i „Krąg”. W trakcie pierwszych dwóch tygodni wakacji w spotkaniach uczestniczyło blisko 200 dzieci.

Głównym celem spotkań jest wskazanie uczestnikom niebezpieczeństw grożących im w czasie letniego wypoczynku nad wodą, podwórku, czy w lesie. Poprzez gry i zabawy dzieci uczą się bezpiecznych zachowań, mających na celu zapobiegnięcie wystąpieniu nieszczęśliwych zdarzeń z ich udziałem podczas wakacji.

Akcje „Bezpieczne wakacje” są ważnym elementem w działalności Straży Miejskiej, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

 

Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017

Ponad 900 spotkań z dziećmi i młodzieżą w ponad 80 placówkach oświatowych – to bilans zajęć profilaktycznych przeprowadzonych przez strażników w roku szkolnym 2016/2017.

Dla pracowników Referatu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej był to rok wytężonej pracy. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą  - przekazywanie im informacji na temat zagrożeń, a także uczenie podstaw prawa - to jedno z najważniejszych zadań Straży.

Świadczy o tym choćby fakt, że jesteśmy obecni w ponad 80 białostockich placówkach oświatowych. Wiedza, umiejętności i postawy, jakie przekazujemy młodym ludziom dostosowane są do wieku uczniów. W przedszkolach i najmłodszych klasach szkół podstawowych uczymy zasad ruchu drogowego, przypominamy, aby zbyt nie ufać obcym, ale za to z każdym problemem można zwrócić się  bezpiecznie do osoby w mundurze: strażnika czy policjanta. Ze starszymi uczniami rozmawiamy o uzależnieniach, a także o przepisach prawa i odpowiedzialności osób nieletnich za popełnione przez nich czyny zabronione.

Od września 2016 roku wprowadzone zostały nowe tematy zajęć profilaktycznych :

,,Najważniejszy I Krok ’’, ,, Zanim poprosisz rodziców”, ,, Zwierzęta w mieście’’ oraz 
,, Bezpieczne spotkanie ’’. Pomyśleliśmy również o osobach starszych. To właśnie dla nich przygotowaliśmy zajęcia ,, Bezpieczny senior ’’. W ramach tego programu zostały opracowane  następujące tematy spotkań: ,,Monter, wnuczek, policjant, ….. i inni-sposoby oszustw na osobach starszych’’, ,, Sprzedać za wszelką cenę’’ oraz ,, Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Podczas  spotkań strażnicy omawiali metody stosowane przez oszustów podających się za członków dalekiej rodziny, urzędników, a także funkcjonariuszy służb mundurowych,  omawiają  również metody stosowane przez sprzedawców podczas różnego rodzaju pokazów połączonych ze sprzedażą, czy podpisywaniem umów na świadczenie usług. Podczas tych spotkań funkcjonariusze podpowiadają w jaki sposób unikać  zagrożeń, nie dać się oszukać, być czujnym i pamiętać o ograniczonym zaufaniu.

 

Strażnicy z Referatu ds. Profilaktyki uczestniczyli  także w spotkaniach organizowanych przez inne podmioty: festyny, konkursy, konferencje, kampanie społeczno – edukacyjne, spotkania z młodzieżą.

Funkcjonariusze również w czasie wakacji będą spotykać  się z dziećmi  w dyżurujących podczas wakacji  przedszkolach oraz miejscach, gdzie odbywają się półkolonie letnie.