Aktualności

Ostrzeżenie przed upałami

Przez najbliższe dni temperatury mają wzrosnąć do ponad 30 º C. Dlatego Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. Przewidywane wysokie temperatury mogą być uciążliwe i niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Funkcjonariusze straży miejskiej zwracają szczególną uwagę, czy w takie dni w samochodach, przy zamkniętych szybach nie pozostawia się  pasażerów (zwierząt, małych dzieci, osób starszych), nawet na krótką chwilę. Temperatura w samochodzie pozostawionym w słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 50 – 60 stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w nim pasażera przebywanie w takich warunkach nawet przez krótki czas może być zabójcze.

Ponadto strażnicy zwracają uwagę na osoby, które śpią na ławkach w parkach, przystankach i innych nietypowych miejscach, czy nie potrzebują one pomocy, ponieważ nie tylko alkohol może być przyczyną takiego zachowania.

Najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur są osoby starsze i chore. Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy osobę, która może potrzebować pomocy, poinformujmy o tym Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską, Policję. Pamiętajmy, że nasza obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.