Aktualności

Eko-strażnik.Razem na straży przyrody

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

Straż Miejska w Białymstoku wspólnie z Przedsiębiorstwem Usługowo – Handlowo - Produkcyjnym „Lech” Sp. z o.o. organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, konkurs plastyczny pod nazwą „Eko-strażnik. Razem na straży przyrody”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 4-6 lat z białostockich przedszkoli. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie plakatu o formacie nie większym niż A3 w dowolnej technice : rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka.

Treścią pracy ma być temat związany z ochroną środowiska, jak być ekologicznym z punktu widzenia przedszkolaka. Dlaczego należy zbierać, segregować, przetwarzać a także spalać odpady w spalarni. W jaki sposób można wykorzystywać powtórnie odpady i wytworzyć z nich kolejne nowe przedmioty i rzeczy.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, propagowanie zasad prawidłowej segregacji, sortowania, recyklingu, wtórnego wykorzystania zdawałoby się niepotrzebnych odpadów.

Regulamin konkursu plastycznego ,, Eko-strażnik. Razem na straży przyrody” dostępny jest tutaj

 

Ostrzeżenie przed upałami

Przez najbliższe dni temperatury mają wzrosnąć do ponad 30 º C. Dlatego Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. Przewidywane wysokie temperatury mogą być uciążliwe i niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Funkcjonariusze straży miejskiej zwracają szczególną uwagę, czy w takie dni w samochodach, przy zamkniętych szybach nie pozostawia się  pasażerów (zwierząt, małych dzieci, osób starszych), nawet na krótką chwilę. Temperatura w samochodzie pozostawionym w słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 50 – 60 stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w nim pasażera przebywanie w takich warunkach nawet przez krótki czas może być zabójcze.

Ponadto strażnicy zwracają uwagę na osoby, które śpią na ławkach w parkach, przystankach i innych nietypowych miejscach, czy nie potrzebują one pomocy, ponieważ nie tylko alkohol może być przyczyną takiego zachowania.

Najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur są osoby starsze i chore. Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy osobę, która może potrzebować pomocy, poinformujmy o tym Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską, Policję. Pamiętajmy, że nasza obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.