Aktualności

Eko-strażnik.Razem na straży przyrody

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

Straż Miejska w Białymstoku wspólnie z Przedsiębiorstwem Usługowo – Handlowo - Produkcyjnym „Lech” Sp. z o.o. organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, konkurs plastyczny pod nazwą „Eko-strażnik. Razem na straży przyrody”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 4-6 lat z białostockich przedszkoli. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie plakatu o formacie nie większym niż A3 w dowolnej technice : rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka.

Treścią pracy ma być temat związany z ochroną środowiska, jak być ekologicznym z punktu widzenia przedszkolaka. Dlaczego należy zbierać, segregować, przetwarzać a także spalać odpady w spalarni. W jaki sposób można wykorzystywać powtórnie odpady i wytworzyć z nich kolejne nowe przedmioty i rzeczy.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, propagowanie zasad prawidłowej segregacji, sortowania, recyklingu, wtórnego wykorzystania zdawałoby się niepotrzebnych odpadów.

Regulamin konkursu plastycznego ,, Eko-strażnik. Razem na straży przyrody” dostępny jest tutaj

 

Kto spotyka w mieście dzika….

I co wtedy? O tym na spotkaniu z przedszkolakami opowiadali Strażnicy Miejscy i pracownicy RDOŚ w Białymstoku.

Funkcjonariusze gościli dziś w Przedszkolu Samorządowym Nr 1, przy ul. Kawaleryjskiej. Przedszkolaki mogły się dowiedzieć, jakie zwierzęta zamieszkują okoliczne lasy. Które z nich coraz częściej zaglądają na nasze ulice i dlaczego? Co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się mieszkaniec lasu?

Dzieci poznały dziś takie zwierzęta jak bóbr, łoś, lis, dzik, żmija. Dowiedziały się o ich zwyczajach i zamiłowaniach oraz o sposobach uniknięcia zagrożenia z ich strony.

Pracownicy RDOŚ opowiadali, w jaki sposób należy się zachowywać w lesie, co to są gatunki chronione i co oznacza być Eko.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, z zainteresowaniem obejrzały przedstawione przez funkcjonariuszy prezentacje a na koniec wzięły udział w konkursie z nagrodami.

Tego typu zajęcia p.n. „Zwierzęta w mieście” strażnicy prowadzą cyklicznie dla dzieci  pięcio i sześcioletnich.  Mają one na celu uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia mogą być narażone ze strony dzikich zwierząt, w jaki sposób tych zagrożeń uniknąć oraz ukształtować pozytywne postawy  w stosunku do wszystkich mieszkańców naszej planety.