Aktualności

ostrożnie z fajerwerkami

Muszą być atestowane, pochodzić z legalnego źródła, mieć załączoną instrukcję w języku polskim, a ich opakowania nie mogą być uszkodzone - strażnicy miejscy rozpoczęli  kontrole stoisk handlowych z materiałami pirotechnicznymi.

W trosce o bezpieczeństwo osób kupujących fajerwerki, funkcjonariusze  straży miejskiej  od wczoraj kontrolują miejsca w których prowadzona jest sprzedaż wyrobów pirotechnicznych. W ramach kontroli mundurowi sprawdzają przede wszystkim posiadane przez sprzedających pozwolenia, czy oferowane wyroby spełniają wymagane prawem normy i nie trafiają do rąk dzieci i młodzieży. Przypominają również sprzedawcom o bezwzględnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom poniżej osiemnastego roku życia.

Aby z sylwestrem wiązały się tylko miłe chwile, należy przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców, a przed użyciem należy dokładnie zapoznać się  z instrukcją. Nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą spowodować pożar, nie należy ich również kierować w stronę ludzi i zwierząt. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie czy z okna.  Nie pozwalajmy  osobom nietrzeźwym na odpalanie petard i fajerwerków.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego, wyrobów pirotechnicznych wolno używać  31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia. Zlekceważenie rozporządzenia jest traktowane jako zakłócenie spokoju, za które grozi kara grzywny wymierzana w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.