Aktualności

Eko-strażnik.Razem na straży przyrody

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

Straż Miejska w Białymstoku wspólnie z Przedsiębiorstwem Usługowo – Handlowo - Produkcyjnym „Lech” Sp. z o.o. organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, konkurs plastyczny pod nazwą „Eko-strażnik. Razem na straży przyrody”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 4-6 lat z białostockich przedszkoli. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie plakatu o formacie nie większym niż A3 w dowolnej technice : rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka.

Treścią pracy ma być temat związany z ochroną środowiska, jak być ekologicznym z punktu widzenia przedszkolaka. Dlaczego należy zbierać, segregować, przetwarzać a także spalać odpady w spalarni. W jaki sposób można wykorzystywać powtórnie odpady i wytworzyć z nich kolejne nowe przedmioty i rzeczy.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, propagowanie zasad prawidłowej segregacji, sortowania, recyklingu, wtórnego wykorzystania zdawałoby się niepotrzebnych odpadów.

Regulamin konkursu plastycznego ,, Eko-strażnik. Razem na straży przyrody” dostępny jest tutaj

 

Zareaguj - nie pozwól zamarznąć

Mrozy znów wracają, niskie temperatury dadzą się we znaki zwłaszcza osobom bezdomnym i samotnym. Dlatego po raz kolejny apelujemy
o zwracanie szczególnej uwagi na potrzebujących pomocy.

Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie, zwłaszcza nocą, temperatury mogą spaść znacznie  poniżej zera. Przy tak niskich temperaturach łatwo o wychłodzenie organizmu. Dlatego w najbliższe dni i noce białostoccy strażnicy podejmować będą wzmożone działania. Dodatkowe patrole będą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, niedołężne. Niskie temperatury mogą być  także zabójcze dla osób, które pod wpływem alkoholu zasypiają na ławkach, przystankach czy wprost na chodnikach.

Aby zminimalizować liczbę tragedii związanych z wychłodzeniem organizmu do patrolujących ulice strażników dołączą także ratownicy z grupy Medival. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki medyczne ratownicy udzielać będą potrzebującym doraźnej pomocy medycznej.

W ciągu niespełna czterech miesięcy trwania akcji „Zimowy ratownik”, funkcjonariusze Straży Miejskiej w stosunku do osób bezdomnych
i nietrzeźwych interweniowali ponad 1400 razy. Niektóre interwencje kończyły się rozmową i przekazaniem informacji o miejscach, gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc. Inne przewiezieniem do izby wytrzeźwień -  698 osób, do ogrzewalni - 28 osób, czy przekazaniem pogotowiu ratunkowemu -  19 osób.

W związku z nadejściem kolejnej fali mrozów straż miejska znów apeluje do mieszkańców, aby każdą zauważona osobę, która może potrzebować pomocy i miejsca, w których mogą przebywać bezdomni zgłaszać pod numer telefonu 986.