Aktualności

Eko-strażnik.Razem na straży przyrody

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

Straż Miejska w Białymstoku wspólnie z Przedsiębiorstwem Usługowo – Handlowo - Produkcyjnym „Lech” Sp. z o.o. organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, konkurs plastyczny pod nazwą „Eko-strażnik. Razem na straży przyrody”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 4-6 lat z białostockich przedszkoli. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie plakatu o formacie nie większym niż A3 w dowolnej technice : rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka.

Treścią pracy ma być temat związany z ochroną środowiska, jak być ekologicznym z punktu widzenia przedszkolaka. Dlaczego należy zbierać, segregować, przetwarzać a także spalać odpady w spalarni. W jaki sposób można wykorzystywać powtórnie odpady i wytworzyć z nich kolejne nowe przedmioty i rzeczy.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, propagowanie zasad prawidłowej segregacji, sortowania, recyklingu, wtórnego wykorzystania zdawałoby się niepotrzebnych odpadów.

Regulamin konkursu plastycznego ,, Eko-strażnik. Razem na straży przyrody” dostępny jest tutaj

 

Kolejny mroźny weekend za nami

Tylko w tym czasie strażnicy podjęli blisko 50 interwencji w stosunku do osób narażonych na wychłodzenie organizmu.

W ostatnich tygodniach funkcjonariusze podejmowali wzmożone działania związane ze zminimalizowaniem liczby tragedii związanych z zamarznięciem. Patrole zwracały szczególną uwagę nie tylko  na osoby bezdomne, gdyż  niskie temperatury mogą być niebezpieczne również dla osób w podeszłym wieku, samotnych czy chorych.

Tak było w przypadku 59 – latka. Ból kręgosłupa był tak silny, że uniemożliwił mu nie tylko dalsze poruszanie się ale zmusił do przyjęcia pozycji klęczącej wprost na śniegu. Zanim na miejscu pojawili się powiadomieni strażnicy, wczorajsza, niska temperatura a do tego mroźny wiatr wyziębiły cierpiącego mężczyznę. Funkcjonariusze do czasu przyjazdu pogotowia udzielili 59- latkowi pomocy przedmedycznej oraz zadbali o podniesienie temperatury ciała.

Od początku trwania ( 2 listopada) akcji „Zimowy ratownik” strażnicy w stosunku do osób bezdomnych i nietrzeźwych interweniowali blisko 1700 razy. W wyniku tych interwencji ponad 800 osób zostało przewiezionych do izby wytrzeźwień, 35 do ogrzewalni, a ponad 20 osób przekazano pogotowiu ratunkowemu.