Aktualności

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Nawet na chwilę, nawet by załatwić szybką sprawę. Niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Temperatury znów wzrastają, więc Straż Miejska przypomina – bądź czujny.

Temperatura na termometrze wskazuje tylko 26 °C, ale w zamkniętym samochodzie, po kilku minutach może to już być nawet 50 ° C. Pamiętaj, że temperatura we wnętrzu auta potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Chwilowe roztargnienie lub brak wyobraźni może przerodzić się w ogromną tragedię.

Dlatego Straż Miejska, poprzez umieszczanie plakatów informacyjnych w marketach, przypomina i apeluje o czujność. Kiedy zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę dzwońmy pod numer 986 lub 112.

W samochodzie pozostawionym w pełnym słońcu, temperatura wewnątrz wzrasta nawet do 90 °C. Wystarczy zaledwie kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.

Przypominamy, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych z auta - włącznie z wybiciem szyby.