Aktualności

Ostrzeżenie przed upałami

Przez najbliższe dni temperatury mają wzrosnąć do ponad 30º C. Dlatego Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. Przewidywane wysokie temperatury mogą być uciążliwe i niebezpieczne szczególnie dzieciom i osobom starszym. Strażnicy po raz kolejny apelują, aby w takie dni w samochodach, przy zamkniętych szybach nie pozostawiać pasażerów (zwierząt, małych dzieci, osób starszych), nawet na krótką chwilę.

Strażnicy ponownie, poprzez przekazywanie kierowcom ulotek informacyjnych, apelują o czujność i ostrożność. Temperatura w samochodzie pozostawionym w słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 90  stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w nim pasażera przebywanie w takich warunkach nawet przez krótki czas może być zabójcze.

Aby apel trafił do jak największej liczby mieszkańców zaangażowaliśmy administratorów budynków. Z ich pomocą plakaty „Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie” zostaną umieszczone na tablicach informacyjnych administrowanych przez nich bloków.

Apelujemy też – gdy zauważysz zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę dzwoń pod numer 986 lub 112.

Przypominamy, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych z auta - włącznie z wybiciem szyby.

 

dziecko