Działania „Hiena cmentarna”

Na białostockich cmentarzach trwają już przygotowania do Uroczystości Wszystkich Świętych. To będą jednak zupełnie inne dni niż w ubiegłych latach. W tym roku będziemy przeżywać je w cieniu epidemii.

Nie wszyscy w pierwszych dniach listopada pójdą na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. Jedni, z obawy o swoje zdrowie, zostaną w domach, inni – rozłożą te wizyty w czasie. Niezależnie od tego strażnicy miejscy, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, już od dziś rozpoczynają działania pn. „Hiena cmentarna”.

Funkcjonariusze dbać będą o ład i porządek w rejonach cmentarzy. Szczególną uwagę będą zwracać na osoby, które kradną przyniesione na cmentarze wieńce, kwiaty czy znicze, osoby profanujące groby i pomniki, dokonujące rozbojów na osobach odwiedzających cmentarze i zakłócające spokój i porządek publiczny.

Straż miejska przypomina, aby w trakcie porządkowania grobów nie pozostawiać bez nadzoru przedmiotów osobistych, takich jak torebki czy portfele. Jeśli jest taka możliwość, na cmentarz należy zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy. Należy też zwrócić uwagę, aby nie pozostawiać cennych rzeczy w samochodach zaparkowanych w rejonie nekropolii. 

W trosce o życie i zdrowie naszych mieszkańców apelujemy do indywidualnego odwiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. W sytuacji w jakiej się znajdujemy warto poruszyć ten temat z przyjezdną rodziną, by w tym roku – bardzo świadomie – na cmentarzu się rozminąć.  Najważniejsze jest zdrowie i nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że również na cmentarzach należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Udostępnij: