Bezpieczny senior

Z myślą o bezpieczeństwie osób starszych przygotowaliśmy cykl zajęć pn. : „Bezpieczny senior”. Zajęcia prowadzone są w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej.
1.    „Monter ,wnuczek, policjant i inni – sposoby oszustw na osobach starszych”
Podczas spotkań strażnicy omawiają metody stosowane przez oszustów podających się
za członków dalekiej rodziny, urzędników czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Seniorzy dowiedzą się w jaki sposób powinni się zachować, gdy takie osoby zwrócą się do nich
o przekazanie pieniędzy.
2.    „Sprzedać za wszelką cenę”
Podczas spotkań strażnicy omawiają metody stosowane przez sprzedawców podczas różnego rodzaju pokazów połączonych ze sprzedażą, czy podpisywaniem umów na świadczenie usług. Podpowiadają w jaki sposób unikać zagrożeń, nie dać się oszukać, być czujnym i pamiętać
o ograniczonym zaufaniu.
3.    „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”
Podczas tych spotkań funkcjonariusze omawiają zasady bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym jako pieszych, rowerzystów, kierowców. Osoby „dojrzałe”, zgodnie ze statystykami są najczęściej poszkodowaną grupą wśród pieszych na drogach i są bardziej narażeni na ryzyko utraty zdrowia i życia w wyniku wypadków.
4.    „Bezpieczne spotkanie”
Podczas spotkań strażnicy uświadamiają dorosłym na jakie zagrożenia mogą być narażeni
ze strony psów, jak uniknąć takich zagrożeń, jak postępować z psem, aby spotkanie było bezpieczne. Dlaczego pies może zaatakować i jak obronić się przed atakiem zwierzęcia.
5.   „I pomoc przedmedyczna”
Funkcjonariusze zapoznają seniorów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy dowiadują się jak oceniać zagrożenie oraz kiedy i jak wezwać pomoc, jak sprawdzić oddech, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej i co najważniejsze jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Po części teoretycznej seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w części praktycznej z wykorzystaniem fantoma.
6.   „Cyberoszustwa”
Podczas spotkań strażnicy omawiają różnego rodzaju schematy i technologie stosowane przez naciągaczy. Cyberprzestrzeń coraz częściej staje się miejscem przestępczej działalności. Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności czy namawianie do instalowania aplikacji – to tylko kilka z szerokiej palety metod stosowanej przez cyberoszustów.

Realizatorzy programów
Programy realizowane są przez strażników miejskich zatrudnionych w Referacie ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w Białymstoku.
Funkcjonariusze posiadają wykształcenie wyższe , bądź specjalistyczne przygotowanie do pracy profilaktycznej, posiadają odpowiedni staż pracy w Straży Miejskiej oraz w zależności od tematyki programowej – ukończone szkolenia specjalistyczne.

Informacji na temat zajęć: 
tel. 85 869 68 27 ; 600 800 986
e-mail: profilaktykasm@um.bialystok.pl

 

Udostępnij: