Kontrole przed sylwestrem. Straż miejska sprawdza stoiska z fajerwerkami

Sprzedaż fajerwerków przed sylwestrem i Nowym Rokiem nabrała tempa. Stoiska możemy spotkać niemal wszędzie w mieście. Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zakupić wyroby pirotechniczne? Przede wszystkim sprzedawane fajerwerki muszą być atestowane, pochodzić z legalnego źródła, mieć załączoną instrukcję w języku polskim, a ich opakowania nie mogą być uszkodzone. Straż Miejska w Białymstoku kontroluje stoiska handlowe z materiałami pirotechnicznymi.

Funkcjonariusze sprawdzają, czy miejsca sprzedażowe mają niezbędne dokumenty, oraz czy sprzedawcy informują o zakazie strzelania aż do nocy sylwestrowej. Przypominają także o bezwzględnym zakazie sprzedaży fajerwerków osobom poniżej osiemnastego roku życia.

Pamiętajmy. Sprzedaż tego typu produktów nieletnim jest traktowana nie jak wykroczenie, a przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dlatego radzimy, by fajerwerki kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców, a przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Warto również sprawdzić czy petardy które nabyliśmy nie posiadają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia).  Nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą spowodować pożar, nie należy ich również kierować w stronę ludzi i zwierząt. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie czy z okna. Odpalaniem petard nie powinny zajmować się dzieci i osoby nietrzeźwe. Pod żadnym pozorem nie należy rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie ich odpalać.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego, wyrobów pirotechnicznych wolno używać  31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia. Zlekceważenie rozporządzenia jest traktowane jako zakłócenie spokoju, za które grozi kara grzywny.

Nie zapominajmy też o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy mogą negatywnie odczuć skutki używania pirotechniki. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy, aby nie odczuwały dyskomfortu w związku z sylwestrową nocą.

Udostępnij: