Fajerwerki pod kontrolą

Muszą być atestowane, pochodzić z legalnego źródła, mieć załączoną instrukcję w języku polskim, a ich opakowania nie mogą być uszkodzone.  Strażnicy miejscy rozpoczęli już kontrole stoisk handlowych z materiałami pirotechnicznymi.

W ramach kontroli mundurowi sprawdzają przede wszystkim posiadane przez sprzedających pozwolenia, czy oferowane wyroby spełniają wymagane prawem normy i nie trafiają do rąk dzieci i młodzieży. Przypominają również sprzedawcom o bezwzględnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom poniżej osiemnastego roku życia.

Nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także pożarów. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji, jeśli w tym okresie, a w szczególności w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet.

Straż miejska radzi, by fajerwerki kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców, a przed użyciem należy dokładnie zapoznać się  z instrukcją. Warto również sprawdzić czy petardy które nabyliśmy nie posiadają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia).  Nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą spowodować pożar, nie należy ich również kierować w stronę ludzi i zwierząt. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie czy z okna. Odpalaniem petard nie powinny się również zajmować osoby nietrzeźwe. Pod żadnym pozorem nie należy rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie ich odpalać. Pamiętajmy też że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy, zadbajmy więc, by nasze pupile nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego, wyrobów pirotechnicznych wolno używać  31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia. Zlekceważenie rozporządzenia jest traktowane jako zakłócenie spokoju, za które grozi kara grzywny.

previous arrow
next arrow
Slider
Udostępnij: