Pięknie wyglądają mieniąc się w słońcu swoimi kolorami. Jednak, gdy zalegają na trawnikach i chodnikach, przybierając szarobrudną barwę i rozpoczyna się ich proces rozkładu – już trochę mniej nam się podobają. Co zrobić z zalegającymi liśćmi?
Pierwsze skojarzenie – „spalić je w ognisku”. Nic bardziej mylnego. Przypominamy, że na terenie miasta obowiązuje zakaz spalania tzw. odpadów zielonych (pozostałości roślinnych).
Zgodnie z ustawą o odpadach, zabrania się termicznego przekształcania odpadów (spalania odpadów) poza spalarnią lub współspalarnią. Dodatkowo uchwała Rady Miasta w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy nakłada na właściciela bądź zarządcę nieruchomości obowiązek selektywnej zbiórki odpadów.
Tak więc na terenie miasta nie można spalać w ogniskach odpadów roślinnych takich jak liście, trawa, zielsko, kwiaty a nawet obcięte gałęzie drzew, gdyż odpady te objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania.
Co więc zrobić z odpadami zielonymi?
Najlepszą metodą zagospodarowania odpadów zielonych z ogrodów i innych terenów zielonych jest kompostowanie w miejscu ich wytworzenia, czyli w przydomowych kompostownikach. Odpady zielone możemy również oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Właściciele nieruchomości mogą je także przekazać w odpowiednich workach firmom odbierającym odpady komunalne w danym sektorze miasta.
Przypominamy właścicielom posesji o spoczywającym na nich obowiązku utrzymania porządku wokół posesji. A dbając o czystość na swoim ogródku nie zanieczyszczajmy powietrza.