O krok od tragedii

Obecność śmiercionośnego tlenku węgla wykrył detektor wielogazowy , który mieli przy sobie Strażnicy Miejscy.

Wczoraj, tuż po godz. 12:00, dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie od jednego z mieszkańców z prośbą o pilną pomoc. Mężczyzna uskarżał się na bóle głowy i nudności. Poprosił o przyjazd patrolu, by dokonać kontroli budynku pod kątem stężenia tlenku węgla. Strażnicy niezwłocznie udali się we wskazane miejsce, gdzie potwierdzili zgłoszenie. Czujnik już w wejściu do domu zaalarmował funkcjonariuszy o zagrażający życiu i zdrowiu poziom tlenku węgla w kontrolowanym budynku. Okazało się, że w pomieszczeniu jest dwukrotnie przekroczona norma stężenia CO2 .
Strażnicy natychmiast nakazali rodzinie opuszczenie domu oraz jego przewietrzenie. Na szczęście nikt z domowników nie potrzebował pomocy medycznej.

Przypominamy, że w związku z trwającym sezonem grzewczym należy dokonywać okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji gazowych i elektrycznych oraz kontroli przewodów wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych. Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu.

Umiejętne zachowanie oraz przede wszystkim znajomość zagrożeń to pierwszy krok do bycia bezpiecznym. Pogadanki, prelekcje i wszelkie spotkania edukacyjne prowadzone przez Straż Miejską, jak pokazuje wczorajszy przykład, to nie nadwrażliwość lecz poważne tematy mające w praktyce realny wpływ na nasze życie lub śmierć. Warto wsłuchać się w każdy taki głos ostrzeżenia.

Udostępnij: