Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.

Dzisiaj obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wbrew pozorom święto to nie jest skierowane wyłącznie do najmłodszych. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze.

Ten dzień jest wspaniałą okazją, aby przypomnieć sobie jedną z ulubionych bajek naszych najmłodszych słuchaczy „O wilku o siedmiu koźlątkach”. Ta pouczająca baśń przekazuje dzieciom zasady, o których zawsze trzeba pamiętać. Nie wolno otwierać drzwi obcym, trzeba zawsze słuchać rodziców – to przestrogi, które nie tracą na aktualności i dzisiaj.

„Gadu, gadu gadka, stoi sobie chatka,

koźlątka w niej same czekają na mamę (…)

Dorosłego nie ma w domu? Nie otwieraj drzwi nikomu!

Biała łapka bądźmy szczerzy – jednak do wilka należy!”

Źródło: Teatr na Straży, Straż Miejska m. st. Warszawy.

Udostępnij: