Uwaga na sople i nawisy śnieżne

Za oknem prawdziwa zima. Jednych cieszy, innym przysparza zmartwień i dodatkowej pracy. Właściciele posesji muszą pamiętać o ciążących na nich dodatkowych obowiązkach.

Śnieg na dachu, czy zwisające sople lodowe w okresie zimowym to zjawisko tak powszechne, że nie zwracamy na nie uwagi. Niestety często nie zdajemy jednak sobie sprawy z tego, że mogą one stwarzać realne zagrożenie dla bezpieczeństwa  znajdujących się w obiekcie lub przebywających w pobliżu osób.

Dlatego też, Straż Miejska przypomina, że do obowiązków ciążących zimą na właścicielach, zarządcach i administratorach nieruchomości jest usuwanie zalegającego śniegu z dachu, który może być przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia są także sople i nawisy śnieżne. Trzeba je usuwać na bieżąco,  przede wszystkim – znad wejść do nieruchomości oraz z budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami. Gdy sople i nawisy śnieżne pojawią się na dachach budynków, należy takie miejsca odpowiednio zabezpieczyć i oznakować do czasu ich usunięcia

Strażnicy na bieżąco kontrolują posesje. Informacje dotyczące pojawiających się nawisów śnieżnych i sopli przekazywane są niezwłocznie do zarządców, administratorów nieruchomości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Funkcjonariusze docierają także do właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych i przypominają im o konieczności odśnieżania dachów, aby przeciwdziałać możliwym zarwaniom pod ciężarem mokrego śniegu.

Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986.

Udostępnij: