Masz psa? To bądź za niego odpowiedzialny!

Na chodnikach, trawnikach, skwerach czy nawet przy wejściu do bloku mieszkalnego… Każdemu z nas zdarzyło się zobaczyć, to co zostawiają na nich nasi czworonożni pupile – a czasem nawet w taką „niemiłą niespodziankę” wdepnąć. Chociaż takich widoków jest coraz mniej, to nadal zdarzają się przypadki, gdy właściciel czworonoga zapomina o posprzątaniu po swoim psie.

Bycie opiekunem zwierzęcia przynosi wiele radości i satysfakcji, ale również obowiązków. Jednym z nich jest właśnie sprzątanie po swoim pupilu. Choć świadomość społeczna wzrasta i jest coraz lepiej, to wciąż zdarzają się osoby, które o tym „zapominają”, a tym samym narażają innych na mało przyjemne widoki.

Aby wyczulić mieszkańców na ten problem, każdej wiosny funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą kampanię edukacyjną pn. „Sprzątnij po swoim psie” – taki obowiązek nakłada uchwała Rady Miasta Białystok w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Właściciele czworonogów zobowiązani są do prowadzenia psów na uwięzi w miejscach publicznych, do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta poprzez uprzątnięcie i wyrzucenia ich do oznakowanych pojemników lub pojemników na odpady komunalne. Za niedopełnienie swego obowiązku właściciel pupila może zostać ukarany mandatem karnym do 500 zł.

Edukuj też innych. Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji, kiedy inny właściciel nie sprząta po swoim pupilu, kulturalnie i spokojnie uświadom go i zaproponuj woreczek. W ten sposób okolica, w której mieszkasz będzie czystsza.Udostępnij: