Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!

Od 1 czerwca w życie weszły zmiany w przepisach ruchu drogowego. Nowe przepisy nałożyły na kierowców nowe obowiązki, pieszym dały nowe przywileje. Ale nikogo nie zwolniły z zasady szczególnej ostrożności.

Niestety coraz częściej dochodzi do zdarzeń, w których pieszy zapatrzony w swojego smartfona lub zaabsorbowany rozmową telefoniczną wkracza na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Takie zdarzenia niejednokrotnie kończą się tragedią. A  można by było ich uniknąć, wystarczy tak niewiele – po prostu „Odłóż telefon i przejdź bezpiecznie!”

Taką akcję rozpoczęło właśnie Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku wspólnie ze Strażą Miejską oraz Komendą Miejską Policji w Białymstoku.  

W ramach akcji „Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!” przy przejściach dla pieszych pojawią się napisy apelujące o odłożenie na chwilę swojego telefonu, rozejrzenie się i sprawdzenie, czy bezpiecznie można przejść na drugą stronę ulicy. Pierwszy taki napis pojawił się dziś przy przejściu dla pieszych na ulicy Sienkiewicza. Będzie ich jeszcze 6, między innymi na Alei Piłsudskiego, ulicy Hetmańskiej, Kaczorowskiego, Mickiewicza oraz Pałacowej.

Mundurowi przekazywali również mieszkańcom odblaski, a także ulotki informujące o zmianach przepisów i zachęcające do odłożenia telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.  

Nowe przepisy ruchu drogowego są z pewnością na korzyść pieszego, ale nie zwalnia to pieszego z zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na jezdnię, z telefonem czy bez.

Udostępnij: