Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Przez najbliższe dni temperatury mają wzrosnąć nawet do ponad 30º C. Dlatego Straż Miejska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwiększenie uwagi i czujności.

Dziś przekazywaliśmy ulotki informacyjne kierowcom, a tym samym rodzicom, aby w ten sposób zaapelować i uczulić ich, by nie pozostawiali swoich pociech w aucie w upalny dzień. Nawet na chwilę, nawet, by załatwić szybką sprawę. Niewiele trzeba, aby doszło do tragedii.

I nie wystarczy zaparkować auta w cieniu, bo położenie słońca może się zmienić. Nic nie da też uchylenie okna, czy pozostawienie wody do pica, gdy samochód zamienia się w piekarnik. Należy pamiętać, że temperatura we wnętrzu auta potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut.
A pozostawiony na słońcu samochód nagrzewa się nawet do temp. 90 stopni. Wystarczy zaledwie kilkanaście a nawet kilka minut, aby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.

Dlatego straż miejska  apeluje o czujność. Kiedy zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę dzwońmy pod numer 986 lub 112.

Przypominamy, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w samochodzie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych z auta – włącznie z wybiciem szyby.

Udostępnij: