Straż Miejska sprawdza stoiska z fajerwerkami

Muszą być atestowane, mieć załączoną instrukcję w języku polskim, ich opakowanie nie może być uszkodzone, a przede wszystkim pochodzić z legalnego źródła. Białostoccy strażnicy miejscy wspólnie z Policją rozpoczęli kontrole stoisk, na których sprzedaje się materiały pirotechniczne.

W trosce o bezpieczeństwo osób kupujących takie wyroby, funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z policjantami Komendy Miejskiej Policji, rozpoczęli wzmożone kontrole miejsc, w których odbywa się handel wyrobami pirotechnicznymi. Mundurowi sprawdzają przede wszystkim czy sprzedający posiadają pozwolenia, czy oferowane wyroby spełniają wymagane prawem normy, a także czy fajerwerki nie są sprzedawane osobom małoletnim. Sprzedaż tego typu produktów nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także pożarów, dlatego fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie czy z okna. Odpalaniem petard nie powinny zajmować się dzieci i osoby nietrzeźwe. Pod żadnym pozorem nie należy rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie ich odpalać. 

O tych wymogach trzeba pamiętać:

– sprzedawane fajerwerki muszą być atestowane,

– pochodzić z legalnego źródła,

– mieć załączoną instrukcję w języku polskim,

– opakowanie nie może być uszkodzone (nie posiada wad mechanicznych, np. pęknięć, wgnieceń),

– nie wolno używać petard i sztucznych ogni w miejscach, w których mogą spowodować pożar.

Warto też pamiętać, że huk petard niepokoi zwierzęta. Zadbajmy więc, aby nasi pupile nie byli narażeni na odgłosy wybuchów.

W tym roku, podczas miejskiego sylwestra na Rynku Kościuszki, mieszkańcy będą mogli, podobnie jak w roku ubiegłym, podziwiać pokaz laserowy.

Udostępnij: