Coraz częściej mieszkańcy Białegostoku mogą stanąć twarzą w twarz ze zwierzętami dzikimi zamieszkującymi głównie lasy i tereny poza miejskie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, podobnie jak i sposobów radzenia sobie z nim.
Przebywanie bezpańskich oraz dzikich zwierząt na terenie miasta może wiązać się z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa mieszkańców, takimi jak możliwość zaatakowania, ugryzienia lub przenoszenia chorób. Dlatego ważna jest szybka reakcja na zgłoszenia i współdziałanie różnych podmiotów w celu wyeliminowania tych zagrożeń.
Dlatego też Straż Miejska wspólnie z Biurem Zarządzania Kryzysowego UM przeprowadzili akcję informacyjną. Funkcjonariusze przekazali mieszkańcom broszury ze wskazówkami co należy zrobić, kiedy wśród ludzi pojawią się dzikie zwierzęta, jakie są dostępne środki ostrożności, z kim się skontaktować i jakie służby poinformować w razie konieczności.
Tylko od początku maja 2019 roku dyżurny Straży Miejskiej przyjął blisko 150 zgłoszeń dotyczących zwierząt dziko żyjących. Nie wszystkie z nich zostały potwierdzone. Najwięcej zdarzeń dotyczyło dzików, saren, łosi, jeży, kaczek czy piskląt gołębi.